Doğum Günü Pastası Nasıl Yapılır?

Doğum günü pastaları insanları her yaşta mutlu eder, duygusallaştırır. Hele bir de bunlar özenle hazırlandıysa daha da sevilir.

Doğum günü. Herkes bu zamanın özel olmasını ister. Gerek organizasyon gerek davetiyeler gerek arkadaşlar. Ama bunun en önemlisi doğum günü pastasıdır. Pastanın da ayrıca bir özen görmesi, tadının herkes tarafından beğenilmesi gerekir.

Her doğum günü pastasının bir teması olur. Bir kız çocuğuna göre bir tema ya da bir babaanneye göre bir tema. Kısacası herkese göre bir tema oluşturulur. Herkesin doğum günü pastası isteklerine özel olarak hazırlanır.

Pastanın temelinde yumurta, pastacı kreması, şeker ve pandispanya yer almaktadır. Buna ek olarak aromalar, soslar ve kremalar eklenebilir. Pastalar şeker hamurları ile renk renk süslenebilir. Pandispanya çeşitli meyve ezmeleriyle tatlandırılabilir, kremalar gıda boyaları ile renklendirebilir. Üzerine farklı farklı yazılar yazılarak o günün anlam ve önemi belirtilebilir.

Pandispanya nedir, ne ile yapılır ?

 

Pandispanya bir pasta için en önemli malzemelerden bir tanesidir. Pasta keki pandispanyadan oluşur. Bunun üzerine krema kaplanır ve ardından nasıl süslemek isterseniz süslersiniz. Doğum günü pastasının en önemli bileşenlerindendir. İster şeker hamuru ister renkli gıda boyaları ile şekiller. Malzemeleri kolay ve rahatlıkla yapılabilecek bir pasta kekidir. Yumurta, şeker, un ve kabartma tozundan oluşur.

Pastacı kreması nedir?

 

Pastacı kreması pandispanyanın arasında kullanılır. Ne kadar yoğun bir tat istenirse o kadar arttırılır krema. Daha sonra üstündeki süslemeler için renklendirerek kullanılır ve göze daha hoş bir görüntü gözükür.

Doğum günü pastalarında kullanılan kremalar pastanın görselliğini de ön plana çıkartabilir. Renkli olması, yapılan desenler ortaya güzel bir pasta meydana getiriyor. Pastaya özgünlük katmak için krema süslemesi ve renkleri çok önemlidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir