Pasta Nasıl Yapılır?

Pasta yapmak bir tutku işidir. Bazı insanların tutkusu adrenalindir bazılarının ki ise yazmaktır. Bizim tutkumuz ise pasta yapmaktır. Hayal gücümüzü ve el becerilerimizi kullanarak ortaya sanat eserleri çıkarmak, kremalarla, şeker hamurlarıyla kendimizi ifade etmek, detayları yüceltip sanat eserlerimizi farklı kılmak. İşte biz bunları yapıyor ve bunlarla anılmak istiyoruz.

 

Peki. Bir pasta yapmak istiyoruz. Hevesliyiz ama nereden başlayacağımızı bilemiyoruz. İçimizdeki o bize özgü çılgın ve çok enteresan fikirleri biraz un biraz şeker ve biraz hayal gücü ile gerçeğe dönüştürmek istiyoruz. Kendi sanat eserimizi meydana getirmek istiyoruz. Peki, nereden başlamalıyız?

Pasta yapmaya nasıl başlamalı?

 

Tabi ki önce ne yapmak istediğimizi bilmeliyiz. Nasıl bir şey istiyoruz?  Çılgın bir doğum günü pastası mı, basit bir yaş pasta mı yoksa sadece bir pasta mı? Bu sorular ile başlamak gerek bir pasta yapımına. Düşünmek, tasarlamak, yaptığımız işe önem vermek sonuca daha sağlam gitmek için önemlidir. Kâğıt kalem alıp aklımızdaki her şeyi yazmak gerekir. Nasıl bir tema kullanacağımızı, nasıl süslemeler yapacağımızı, hangi aromaları kullanacağımızı ve kaç kişilik bir pasta olacağını yazmalıyız. Mesela pastamız kaç katlı olacak? Katlı olacaksa zemini hangi malzemelerden yapmalıyız? Bu tip soruları kendimize sorup gerekli araştırmalar ile kâğıda yazmalı ve tekrar düşünmeliyiz. Hazırlık aşamalarına hâkim olursak, hem seri bir şekilde ilerleriz hem de tarifin ne kadar zaman alacağını hesaplayıp kendinizi ona göre ayarlayabiliriz.

Pasta yaparken malzeme seçimi

 

Bir diğer aşama malzeme seçimi. Malzeme seçimi herhangi bir yiyecek yapımında çok önemlidir. Doğru, kaliteli ve sağlıklı malzemeler kullanmamız hem lezzet hem de görsellik açısından çok önemlidir. Doğru malzemeleri kullanmak bize kolaylık getirecektir. Bu malzemeler daha kullanışlı olacaktır. Ayrıca bu malzemeler pasta yapımı için imal edildiğinden bize sıkıntı çıkarması da zor bir ihtimal olacaktır.

Eğer pastanızı tarife bakarak yapıyorsanız tarife oldukça bağlı kalmaya çalışın. Bu tarifler denenmiş olacağı için sizin kendinizi tanımanız açısından çok önemli olacaktır. Tariflere bağlı kalmak bir süre için iyidir. Fakat pasta yaparken bir yerden sonra özgün olmak gerekir. Yazının başında bahsettiğimiz gibi bu sizin tutkunuz. Özgün olmazsa bir anlamı kalmayabilir.

Sonuç olarak tarif ile pasta yaparsanız başka yoldan, deneme yanılma yöntemiyle pasta yaparsanız başka yoldan kendinizi geliştirmiş olursunuz. Önemli olan ortaya kendimizin beğendiği ürünler çıkartmaktır. Yani pasta yaparken keyif almaya bakın. Kalbinizi dinleyin ve o pastayı yapın. Keyifli günler, keyifli çalışmalar.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir